Gzymsy elewacyjne ze styropianu – montaż

tools-251572_640Sztukateria może mieć różnorakie formy i może być również produkowana z wielu typów materiałów. Aktualnie najpopularniejszym z nich jest styropian, z którego wytwarza się także dekoracyjne gzymsy elewacyjne do budynków – domów jednorodzinnych, kamienic, instytucji, budynków użyteczności publicznej zarówno tych już stojących i zabytkowych, jak i nowych.

Styropian ma szereg zalet w zestawieniu z innymi materiałami na gzymsy – jest lekki, szybki w obróbce, a także w montażu, co powoduje, że wykonanie dekoracji na elewacji budynku jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś.

Samodzielny montaż

Montaż sztukaterii styropianowej, takiej jak gzymsy elewacyjne i innego typu elementy, nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie. W tym celu konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia do przycinania i wykańczania i malowania sztukaterii, narzędzia do poziomowania, a także w środki montażowe do styropianu.

Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża pod klejenie – musi być ono oczyszczone z zabrudzeń, tłuszczu, kurzu, porostów i innych osadów. Także powinno być ono w miarę równe, ponieważ wszelkiego rodzaj nierówności będą utrudniały prace. Montaż powinno prowadzić się w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

Profile elewacyjne ze styropianu można łatwo i wygodnie przycinać piłką do metalu lub nożykiem do wełny mineralnej. Następnie element należy nasmarować zębatą pacą klejem i przyłożyć go i docisnąć do płaszczyzny. Sztukaterie można doklejać do siebie lub zachować około 4-5-milimetrową szczelinę pomiędzy profilami, którą następnie wykończyć ją odpowiednią zaprawą.

Na koniec gzymsy elewacyjne należy pomalować na wybrany przez siebie kolor. Przed malowaniem poleca się ich dodatkowe zagruntowanie, ponieważ wtedy farba będzie lepiej przyczepna do nawierzchni i dodatkowo będzie można oszczędzić jej ilość, gdyż nie będzie ona tak mocno wchłaniała się w profile. Do malowania poleca się stosować jedynie farby fasadowe, które charakteryzują się wysoką elastycznością, na przykład farby akrylowo-silikonowe. Farbę należy nanieść na elementy w cienkiej warstwie – na początku pierwszą warstwę, odczekać około 12 godzin, a następnie drugą warstwę.

Usługa montażu

paint-933395_640W przypadku, gdy nie ma się czasu na samodzielny montaż sztukaterii, wtedy warto polecić to doświadczonym firmom, które w tej dziedzinie posiadają doświadczenie i dysponują również odpowiednim zapleczem. Wtedy specjaliści będą mogli zgodnie z życzeniem inwestora zamontować gzymsy elewacyjne i innego rodzaju dekoracyjne elementy na budynku.

Usługa montażu jest dodatkowo płatna – należy skontaktować się z wybranymi firmami oferującymi sztukaterie, aby dowiedzieć się, gdzie możliwe jest skorzystanie z takiej obsługi i z jakimi kosztami będzie się ona wiązała.

Zatem montaż gzymsów elewacyjnych nie powinien sprawiać trudności – może być tylko czasochłonny. W takim przypadku warto skorzystać z dodatkowego wsparcia specjalistów w montażu sztukaterii, którzy zajmą się wtedy wszystkim.